ariannabelmudez ariannabelmudez
  • 19-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 cans of dog food are 7.75'what is the cost of 20cans

Respuesta :

WitchIsWhich
WitchIsWhich WitchIsWhich
  • 19-09-2017
5•x=20
5•4=20
7.75•4=31

20 cans costs $31
Answer Link
AprilKitties
AprilKitties AprilKitties
  • 19-09-2017
So if 5 cans is 7.75, and there are 4 sets of 5 cans in 20, we can just multiply 7.75 by 4, to get the total cost.

7.75 * 4 = 30

The cost of 20 cans is $30.
Answer Link

Otras preguntas

You invest $10,000 in stocks. You hope over the long-term, your investment will grow to $100,000. Assuming, the average annual return on your investment is 11.3
one student bangs two bricks together the sound wave produced is reflected from the wall and travels back to the students. describe how they can determine speed
You engineer yeast cells that express the M cyclin during S phase by replacing the promoter sequence of the M cyclin gene with that of S cyclin. Keeping in mind
People that have delusions of grandeur and persecution, but also may have delusions of jealousy, in which they believe that a spouse or lover has been unfaithfu
help me pls give u a brainlest
what yall doin during lockdown? have any good shows or anything to do? ADVICE??
Please help me I will mark brainylest
On a clear night, how can you tell if a light you see in the sky is a satellite or a star?
name the parents of Moses and his siblings?? ​
One Woman's Journey By: Tracy Wilson following statements shows personification