kiara20 kiara20
  • 20-09-2017
  • Mathematics
contestada

determine if each pair or ratios and rates are equivalent $3 for 6 bagels and $9 for 24 bagels

Respuesta :

wendyhjasmin
wendyhjasmin wendyhjasmin
  • 20-09-2017
3:6 3,6,9 6,12,18,24
9:24. ~~ ~~
Yes it is equivalent because if you divide 9:24 with 3 it will equal 3:6 and if you keep adding with 3:6 buy it's self it will eventually aqualung 9:24
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the most appropriate unit to describe the rate at which people are entering a theme park? a. Hours per person, because the dependent
what is 3 divided by 248
What type of money did the Greenback Party recommend? (a) easy (b) sound (c) hard (d) loud
Which of the following human values is forcefully expressed in the painting and lithographs of Edward munch
Why was the Inca Empire defeated? Choose all answers that are correct. a. The Inca learned from the Aztecs’ mistakes and killed every Spaniard they encountered
Select the best analogy. misogyny : women :: a. divest : property b. pathological : disease c. progeny : children d. misogamy : marriage
In order for work to take place the energy present must be related to the movement of the object. a. the force applied must be a balanced force resulting in mo
what multiplys to 40 and adds to -13
What does it mean to be “in the red?” a. You have more credits than debits. b. You have more debits than credits. c. You cannot find your financial records.
Sarah moves her box in 3 minutes and does 14 J of work. John moves his box in the same amount of time using 12 J of work. Who is more powerful?