prettyeyesofiaowlqst prettyeyesofiaowlqst
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

If cheese is $4.40 per kilogramme, what should I pay for 200 grammes?

Respuesta :

tatopotato
tatopotato tatopotato
  • 21-09-2017
If it's 4.4 per kilo, and a kilo is 1000 grams, that means you divide both the 1000 and 4.4 by 5 (since 200/1000 is equal to 1/5). So, you should pay $0.88 for 200 grams.
Answer Link

Otras preguntas

When did the Wright brothers die?
4 teammates share 5 granola bars equally draw to show how much each person gets shade the amount one person gets write the answer.
I need 5 facts about Gothic fiction (English,presenting in front of class)before tomorrow afternoon
14/100 simplest form
Which process must the cell undergo to have genetically different cells at the end of cell division? meiosis mitosis asexual reproduction binary fission
Suppose it takes 500 years to form 2cm of new soil without ersion.If a famer needs at least 35cm of soil to plant a particular crop,how many years will the farm
What is the mean? If the answer is a decimal, round it to the nearest tenth. 0 -5 -3 0 0 -6 -3 -5 -2 0
Why did the Great Leap Forward fail in China? Peasants grew wealthy under this new program and decided to retire from all forms of work. Poor implementation, na
At a shelter, 15% of dogs are puppies. There are 60 dogs at the shelter.How many are puppies?
Why can’t the producers in some ecosystems make an unlimited supply of organic material?