DeenaOgzewalla110 DeenaOgzewalla110
  • 20-05-2014
  • Mathematics
contestada

a pumpkin pie costs $12.55 at a bakery. if the pie has a diameter of 12 inch. what is the cost per square inch of the pie?

Respuesta :

soniaagarwal09 soniaagarwal09
  • 20-05-2014
Diameter of the pie = 12 inch
radius = 12/2 = 6 inch
area of the pie = 6*22/7 = 18.86 sq. inch which cost $12.55
so, cost per sq. inch = 12.55/18.86 = $0.67

Answer Link

Otras preguntas

What's the answer to 1\2x+3=9
Why did Spain build mission in the borderlands of New Spain?
Why  might  things far away  and  long  ago  be   important   to  us now.
King Louis XVIA.He admired the revolution's principles.B.He was suspicious of the leaders of the revolution.C.He felt it was a much better revolution than the A
the pair of polygons is similar. find the value of x. answer on picture
write the following ratio in simplest form : 32 min : 36 min A. 8 : 9 B. 8 : 36 C. 32 : 9 D. 128 : 144
Why did Spain build mission in the borderlands of New Spain?
Choose the equation below that represents the line passing through the point (2, -4) with a slope of 1/2. A) y = 1/2 x + 5 B) y = 1/2 x - 3 C) y = 1/2 x - 5 D)
4a + 3 - 9 = -7 + 2 + a
the pair of polygons is similar. find the value of x. answer on picture