JessicaLondon JessicaLondon
  • 16-09-2015
  • Mathematics
contestada

one fabric costs $15.00 for two yards. Another costs $37.50 for 5 yards. Do these fabrics have the same unit cost? explain

Respuesta :

Peach152003L Peach152003L
  • 16-09-2015
Yes they do becuase
$15 divided by 2 equals $7.50
Then you do 5 times $7.50 and your anwser is $37.50
They total unit cost for each is $7.50
Answer Link

Otras preguntas

write the decimal 3.2 as an improper function?
What is 2/3 plus 5/6
Parkway Company incurred $126,000 in material costs during July. Additionally, the 12,000 units in the Work-in-Process Inventory on July 1 had materials assigne
How did sectionalism play a part in the 1824 election? A) New England and the southern states joined together. B) slave states decided to join with the north C)
Mountain Dew's Dewmocracy promotional campaign - including advertising, events, a Web site and social media efforts designed to engage consumers in brand-relate
A 25.00-mL sample of propionic acid, HC3H5O2, of unknown concentration was titrated with 0.141 M KOH. The equivalence point was reached when 43.76 mL of base ha
Help with this please...
In most cases, a U.S. researcher affiliated with an academic institution, proposing to conducted funded research outside of the U.S., must have the approval of
x^4dy/dx+x^3y=-sec(xy)​
GEOMETRY PLEASE HELP!!!!