pazsandybel744 pazsandybel744
  • 16-10-2017
  • Mathematics
contestada

Ahmed pays 2.10 for 5 and 1/4 lb of bananas Janelle pay $3.25 for 6 and 1/2 lb of bananas which is the better buy why

Respuesta :

charliesanches9
charliesanches9 charliesanches9
  • 18-10-2017
6.5 lbs of bananas was the better deal because they were $.50 per lb. the other ones were over a dollar per lb.
Answer Link

Otras preguntas

How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
convert to fraction .34
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
Anne has 24 more cards than Devi.  Anne finds that 3/5 of Devi's cards are equal to 1/2 of her cards.  How many cards does Anne have?
convert to fraction .34
How do you convert 2/30 into a percent ?
Anne has 24 more cards than Devi.  Anne finds that 3/5 of Devi's cards are equal to 1/2 of her cards.  How many cards does Anne have?
How many grams are in 11.9 moles of chromium?
Do 1 gallon and 8 pints represents the same amount
convert to fraction .34