Stys20
Stys20 Stys20
  • 20-09-2015
  • Mathematics
contestada

Unit rate $7.95 for 5 pounds

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 28-09-2015
The Given number : 7.95 dollars for 5 pounds.
This is simly means that the total unit rate in 5 pounds is 7.95 dollar.
Thus, all we need to do is find the value of unit rate per 1 pound.
simply divide 7.95 dollars with 5 pounds to get the correct answer.
=> 7.95 dollars / 5 pounds
=> 1.59 dollars /pound
Thus, the unit rate of 7.95 dollars per 5 pounds is equals to 1.59 dollars / pound.






Answer Link

Otras preguntas

what is the quotient? -3/8 divided by -1/4?
what is the area of the Shaded region?
Explain how to uninstall a program.
Which is the slope of a line with the coordinates (1, 4) and (3, 1)? a)2/3 b)3/2 c)-2/3 d)-3/2
HELP ME PLEASE ANSWER ASAP
what factors lead to the end of many black towns ​
Identify the area of the figure rounded to the nearest tenth. HELP?!! I don't understand!! Please help and show your work!!
Use synthetic division to find the remainder. When 3x^ 2 - 2x - 4 is divided by x - 3. a.) 17 b.)25 c.)29
Can someone solve this for me??? The lengths of two sides of a triangle are shown below: Side 1: 3x^2 − 2x − 5 Side 2: 7x - 2x^2 − 3 The perimeter of the triang
Match. 1. subito ( ) suddenly 2. bridge ( ) pleasant, stable harmonic sound 3. consonance ( ) transitional materia