reginladwhitehe reginladwhitehe
  • 16-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 tons of flower bed mulch cost $480, what is the price per pound?

Respuesta :

PoohBearLovesYou
PoohBearLovesYou PoohBearLovesYou
  • 16-10-2017
1 ton = 2,000 pounds 
3 tons = 6,000 pounds
$480/6,000 = 0.08 
per pound is $0.08
Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 9/256?
Lincolns focus in the GettysBurg Address was to... A)Campaign for a reelection B)Urge the south to surrender C)Free african american slaves in the south D) desc
Match the term with the appropriate definition. 1. Continental Shelf 2. Benthic Zone 3. Continental Slope 4. Abyssal Plain 5. Photic 6. Disphotic
A swimming pool in the shape of a rectangular prism is 30 feet long , 15 1/2 feet wide , and 6 feet deep. How much water could the swimming pool hold
how do you put 11,760,825 i expanded form
How do I evaluate 5/6 × 42
If l || m, m< 7 = 5x - 4, and m< 14 = 8x - 11, calculate m< 16
what operation always joins a variable and its coefficient in an algebra expression
moving across the rows from left to right how do the numbers change
15 less than a number squared