gavinm122799ovz76d gavinm122799ovz76d
  • 16-10-2017
  • Mathematics
contestada

A wholesale dealer offers 8 lamps for a price of p dollars. Which expression represents the price of a single lamp? A. 8p B. p+8 C. 8/p D. p/8

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 16-10-2017
Find the "unit cost."  Divide the total price paid by the number of units sold:

$p
------------ = $(p/8)  / lamp
8 lamps

The unit cost is p/8 dollars per lamp.
Answer Link
nathan2003
nathan2003 nathan2003
  • 04-10-2018

The correct answer is D. p/8 hope this helped. :)


Answer Link

Otras preguntas

Name four behaviors that animals must use to survive
2 m3 of soil containing 35% sand was mixed into 6 m3 of soil containing 15% sand. what is the sand content of the mixture?
Peter jogged 96 yards in 40 seconds? What is his speed in feet per second?
Caitlyn did 6/7 of the problems on her math correctly and 4 incorrectly. She did all the problems. How many were there?
Ned weighs 1.5 times as much as Jill and Tom weighs 15 kilograms more than Jill. If their combined weight is 190 kilograms, how much does each person weigh?
Ned weighs 1.5 times as much as Jill and Tom weighs 15 kilograms more than Jill. If their combined weight is 190 kilograms, how much does each person weigh?
what is a rational number between -1/6 and -2/6
2 m3 of soil containing 35% sand was mixed into 6 m3 of soil containing 15% sand. what is the sand content of the mixture?
write a program in pascal to solve a quadratic equation
write a program in pascal to solve a quadratic equation