ssshanteria ssshanteria
  • 16-10-2017
  • Mathematics
contestada

A bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces . how much does it cost per ounce

Respuesta :

dawildchild69
dawildchild69 dawildchild69
  • 16-10-2017
$2.88/12
This is a proportion question.
Answer Link
yayaizkewl10 yayaizkewl10
  • 16-10-2017
$2.88/12=0.24 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

I will give brainlyist for correct answer
what european country developed industry after britain?
Need help with this geometry question
60 kids get pick 29 play sports there are 887 kids how many play sport a)1,835 b)2 c)713 d)428
PLEASE I NEED HELP ASAP Which idea is best developed by the description in paragraph 9 of the performance that ended the meeting LONG WALK FREEDOM
plsssssss hrlpppp rn
Yuh! Get into it! HEHEHEHEHEHEHEHEHEEHEHEHHEEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHE. Fank u mhm. Yuh.
Mrs. Moore is making packages of art supplies for an art project. Each package contains sheets of white paper and blue paper. There are 84 sheets of blue paper
Help me out and thank you for the help
Represente em uma reta numérica os conjuntos indicados abaixo (cada conjunto deve ser representado em uma reta numérica diferente). a) [1,2] [3, 17/2].TURMA...b