maiypopk12
maiypopk12 maiypopk12
  • 17-10-2017
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food. Brand Cost A $0.88 for 4 oz B $1.05 for 5 oz C $1.60 for 8 oz D $2.28 for 12 oz Which brand costs the least per ounce? A B C D

Respuesta :

tako78
tako78 tako78
  • 17-10-2017
U gotta divide the price by the oz to get the lowest price and it should be D
Answer Link

Otras preguntas

What is the solution of the quadratic equation?
A bag contains 5 red marbles, 3 blue marbles, 7 yellow marbles, and 2 green marbles. What ratio in fraction mode can be used to compare the yellow marbles to th
what number should be added on both sides of the equation to complete the square?x^2-10x=7
Established missions around the world and helped spread
Which of the following accurately describes a typical human karyotype? A. A karyotype displays all of an individual’s RNA. B. A karyotype only
For many years after the missouri compromise, political parties:
Solve the following formula for t. F=J+Jrt
Why did george washington authorize a campaign to wreak "total destruction and devastation" on the iroquoian villages of central new york in 1779?
Which group had a particularly strong influence in Hawaii
What is the y-intercept of the equation 4x + 5y = 20?