Anthony204660 Anthony204660
  • 18-10-2017
  • Mathematics
contestada

24 loaves of bread cost 48 dollars how much does 10 loaves cost?

Respuesta :

nat332529
nat332529 nat332529
  • 18-10-2017
$20
One loaf costs 2 dollars- Multiply both sides of the ratio by 10 and you get 20 as ur answer.
Answer Link
nadizzle
nadizzle nadizzle
  • 18-10-2017
24 is double 48 so 10 loves coast 20 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Which of these ideas from the Great Awakening helped create an independent America?
Think about water and how it rolls up on the beach. Think of all its qualities. Is it alive according to the characteristics of life? Why or why not?
to know the name of the capital city of Spain. A. Saber B. Conocer
Which of the following statements describes how the government of classical Athens was similar to modern American government? A. Both have features of check
10.5 as a mixed number
maps are examples of ______ models that people might use everydaya.physical b.idea c.computer d.technology
how is energy transferred when one object does work on another?
there are 206 people find the percentage of 80 people
which part of English society was completely exempted from restrictions under the Magna Carta
166+88+99+one hundred help im so confused