amagineo4 amagineo4
  • 20-10-2017
  • Mathematics
contestada

Unit rate of 14.25 for 3 pounds of deli meat

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 20-10-2017
To find the unit rate, you have to find how much each pound costs

so 14.25/3 is the expression that will get you the answer

14.25/3= 4.75

4.75 per pound is your answer

hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2017
to work out each pound u do 14.24 divide 3 =4.75

so 1 pund=4.75

hope this helps brainliest g:)
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is a factor that determines the composition of magma
Solve using elimination method. 2x+3y=7 and 4x+2y =-6 A) one of (32,-19) or (6,-5) B) one of (0,1) or (2,0) C) one of (-3,1) or (2,1) D) one of (4,–1) or (-4,5
How far north did islam spread in the 600's? How far east?
3b I don't get I know the answer is x=-2 and y=-3 I just can't get it
write five ten thousandths as a decimal
While looking at a cell under a microscope, a scientist is able to see a biological molecule. This molecule is a nucleic acid with double strands and contains t
Mr. Carson wants to give three pencils to each of his students. There are 26 students in Mr. Carsons class. Boxes of pencils each contain a dozen pencils. How
Find the sum of the value of 8 in 387,562 and the value of 7 in 7,328,562
which of the following is a factor that determines the composition of magma
A bakery sends 4 carton of rolls . Each carton contains 6 box's holding 12 rolls each. The store divides the rolls into 8 in each bag. How many bags of rolls ar