nadiahinton
nadiahinton nadiahinton
  • 20-10-2017
  • Mathematics
contestada

(5) you bought a magazine for $5 and four erasers. you spend a total of $25. how much did each eraser cost.

Respuesta :

dianap329 dianap329
  • 20-10-2017
each eraser is $5. because a magazine is $5, you're left with $20. 5x4=20.
Answer Link
crawfordramsey crawfordramsey
  • 20-10-2017
5 dollars because the magazine was one dollar so then you have 20 dollars left. 20 dollars to buy 4 erasers would equal 5 dollars each.
Answer Link

Otras preguntas

How many miles would a roman citizen cover traveling in a straight line from byzantium to the coast of gaul?
HELPPPP MEEEEEEEEE PLZZ...
Without trade jake consumes 20 pounds of green beans and 80 pounds of corn, and jane consumes 40 pounds of green beans and 40 pounds of corn. If the terms of tr
What kind of molecule is glucose
Which principle states that the government derives its power from the consent of the government? ederalism republicanism democracy limited government
a pair of dice is rolled. find the probability of rolling a sum not less than 3
Adam Smith applied Enlightenment ideas of reason to his economic philosophy of laissez-faire and a free market economy. Which statement below best explains his
what should you do to protect your copyright
Given the functions, f(x)=3x^2-7 and g(x)=x^3+1 evaluate f(g(2))
Find the domain and range of the relation and determine whether it is a function.