Boom2015
Boom2015 Boom2015
  • 16-10-2015
  • Mathematics
contestada

ART Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for 24.95. If the canvas cost $6.95 how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

Rafisk Rafisk
  • 16-10-2015
You must reduce the price of the cavas of the total 24,95 - 6,95 =18,00 which is the total for the 8 tubes of paint. So 18/8 = price per unit of paint (2,25$)
Answer Link

Otras preguntas

Question b keeps telling me I’m wrong
i need help with this​
what kind of exercise should you do during a warm-up? a.anaerobic exercise b.areobic exercise c. flexibility training d. weight lifting
What is the value of x2 + 4 for x = 5?
At a game booth, a student gets a box of candy as the prize for winning a game. The boxes come in four colors: white, red, green, and blue. There are 8 boxes of
Segment DH is an altitude of △GHC. Which proportion is NOT true?
Critics identify problems with several assumptions of the traditional plural concept of culture in anthropology because group members uncritically accept the di
find the volume of the red pyramid
Which of the choices below correctly pair the U.S. region with the agricultural industry that grew there in the late 1800s? A. the Great Plains; livestock B.
How old am I if 300 reduced by 4 times my age is 92?