kk041 kk041
  • 16-10-2015
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of strawberries cost $4.50,how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

thatconfusedkid10 thatconfusedkid10
  • 16-10-2015
I believe the answer is $6.75 because if you divide 4.50 by 2 you will get ______ and then you have to add that to 4.50 and you get your answer of $6.75
Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-10-2015
4.50 ÷ 2 = 2.25

2.25 × 3 = 6.75

Check:- 

2.25 + 2.25 + 2.25 = 6.75

SO, 3 pounds of strawberries cost $6.75. (WOW! That is expensive)

Hope That helped you! 
Answer Link

Otras preguntas

Gimmie some Bing Crosby & Sammy Davis Jr. songs pleeaassee
Can you guys please help meee please
ANSWER THIS CORRECT OR I REPORT
Can I conclude ? (Please don’t be wrong I’ll give brainlist)
What is the solution to the equation: 3(-2x - 1) = 2(x + 5)? A. −3/4 B. 13/8 C. −13/8 D. 3/4
a rectangle has a width of 9 units and a length of 40 units. what is the length of a diagonol?
this is for yall to get points so u dont have to watch adds :) have a good day/night
Why would an older house have more safety risks then a newer house
Please help me I rlly need this
2z – 33 = 3(z + 4) – 4z what is the answer?