adoreeekeke adoreeekeke
  • 19-10-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $27 for three pairs of pants

Respuesta :

camerondeweese99 camerondeweese99
  • 19-10-2015
each unit costs $9.
27  (total cost) divided by 3 (pairs of pants) = 9 (cost of each pair)
Answer Link
AL2006
AL2006 AL2006
  • 19-10-2015
A unit rate is $4.50 per pant.
Answer Link

Otras preguntas

Which part of the atom is involved in bonding?A.Valence electrons B.Protons C.All electrons D.Ions
If Jordan drives an average of 11,234 miles a year, how many miles will she have on her car in seven years?
Write your summary of the first paragraph of “Better Never to have met at all”
Pls help!!!!!!!!!!>_<
answer a b or c what describes meiosis the best
HELP ME PLEASE WILL GIVE Brainliest TO CORRECT ANSWER What is Propaganda? Why would the United States deploy this tactic to gain support for the war?
What greater 4/3 or 8/6
Line a passes through the points (-3,-2) and (0,4). Line b passes through the points (-2,-3) and (0,1). Tell whether each still is true or false
Why is it important to preserve the rain forest
Sue and Henry are both over the age of 75. They are permanent guardians to their grandchildren. Which type of family does this describe? 1. blended family 2.