Cdayamelainto Cdayamelainto
  • 20-10-2015
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

tXx tXx
  • 20-10-2015
it is  $7.75 because 4.50 divided  by 2 is 2.25 So 2.25+4.50 is 7.75
Answer Link
BasicMath
BasicMath BasicMath
  • 20-10-2015
4.50 ÷ 2 = 2.25 2.25 + 4.50 = $7.75. The answer is $7.75
Answer Link

Otras preguntas

The fact that Alzheimer's disease resembles Creutzfeldt-Jakob disease has led some researchers to propose that a(n) _____ is the cause of Alzheimer's disease.
Why does the U.S. government carefully adjust interest rates? to keep states from collecting too much in taxes to help keep all the money it receives in taxes t
court fee for a tennis court starts from 9pm-5pm 3.50 per hour after 5pm 7 dollars per hour shenice and her friends reserve a tennis court from 3pm to 8pm what
What is the circunference of this circle? r = 2 km
Find the area of the parallelogram.
Please help me quick!! Use parentheses to rewrite the numerical expression to have the given value. 15+17/8-4
What is the midpoint between points (4, 7) and (1, 1)? Enter your answer down below
3x+18y=54 need help with it
When prices are sticky in the short-run, the economy is forced to respond to shocks in the economy with changes in:
PLEASE FOR THE LOVE OF GOD HELPPPP!!!!! THESE ARE DUE TONIGHT!!! 1. Twelve hungry teenagers can devour a very large pizza in 20 minutes. How many teenagers wou