8317741461rq
8317741461rq 8317741461rq
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

package has a better price bar 10-pack of 2.1 ounce bars cost 15.3712- pack of 1.4 ounce bars cost 15.35

package has a better price bar 10pack of 21 ounce bars cost 153712 pack of 14 ounce bars cost 1535 class=

Respuesta :

randompeeps
randompeeps randompeeps
  • 16-11-2017
Hmm... well, the 10-pack of 2.1 ounce bars cost $15.37: 

So that means the price per bar is: 15.37/10 = $1.537
The price per ounce would be: 15.37/(10×2.1) = $0.73

For the 12-pack of 1.4 ounce bars that cost $15.35: 

The price per bar is: 15.35/12 = $1.28
The price per ounce is: 15.35/(12×1.4) = $0.91

In other words, the 12-pack has the better price per bar. 

Although, the 10-pack has the better price per ounce. 
Answer Link

Otras preguntas

Was slavery back in the colonial times a form of racism? Why or why not?
Which of the following is NOT an adaptation for a kangaroo? 1 Brown fur 2 Big ears 3 Longtail 4 Eye colour
What was contained in the first communique received by major Robert Anderson?
Listening is a. a transactional process b. a passive process c. effective when attention strategies are used d. none of the above
Henry’s mom lives 30 miles away. Henry has driven 1/5 of the distance to her house. How many miles has Henry driven?
how did the number of free states and slave states change from 1789 to 1861
The area of a rectangle is 110.33 cm. The length of the rectangle is 11.8 cm Work out an estimate for the width of the rectangle.​
PLEASE HELP! I'M DOING A TEST!!! Which analyst position analyzes information using mathematical models to help business managers make decisions? A) Budget Analy
(3x + 4) 50° Solve for x:
Someone plz help me :(