bryce224 bryce224
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine the cost of 3 eggs.

Respuesta :

Cheshiro
Cheshiro Cheshiro
  • 16-11-2017
A dozen eggs is 12 eggs.
Divide 1.12 by 12
1.12/12=0.93
Then multiply it by 3
.093*3=.28

3 eggs would cost you 28 cents.
Answer Link
vikafrozzen
vikafrozzen vikafrozzen
  • 03-09-2021

Answer:

$0.28 for 3 eggs

Step-by-step explanation:

Sense a dozen eggs cost $1.12 and you need to find the cost of 3 eggs you do 12x3=3.36 so next you divide the numbers 3.36x the 12 Which equals $0.28 so 3 eggs cost $0.28

Answer Link

Otras preguntas

Number 33? Help with a and b
what is the inverted pyramid?
can you tell me what Is Verbosity?
Sue bought ten items at an average price of $3.60. The cost of eight of the items totaled $30. If the other two items were the same price, what was the price sh
why doesn't electric current flow through rubber?
expand and simplify: 1.(n-2)(3n+7)+2n(2n+3)factor each expression fully:2. 4xsquared-25
what is cognitive grammar?
what is cognitive grammar?
Help! Given that WZ/YZ = VZ/XZ select the postulate theorem that you can use to conclude that the triangles are similar.
what does 'call it a day' mean?