poptartmioz poptartmioz
  • 17-11-2017
  • Mathematics
contestada

Kimmy bought a 5kg mg can of peanuts for $4.50 what is the unit price

Respuesta :

W0lf93
W0lf93 W0lf93
  • 27-11-2017
We know that the cost of 5 kg of peanuts is $4.50, then the unit price per kilogram is $4.50/5 kg = 0.90 $/kg And the unit price per gram is: $0.90 / kg * 1 kg/1000 = 0.0009 $/g or 0.09 cents/gram
Answer Link

Otras preguntas

find the sum in smiplest form 6\\9 plus 6\9
Explain how the method of nutrition used by wild pine differs from the method of nutrition used by other organisms (animals)​
Help would be really helpful !
what did the memo entitled , "fatalities associated with crash induced fuel leakage and fires" analyze?
the students agreed to start a school shop change the voice ​
Which type of fossil can help is understand an organisms activity during its time?
How to do this it's hard
Double the product of eight and a number
1 table can fit 6 people, but you want to connect them with the short sides. How many tables will you need if you want to combine the tables together?
what is the world’s most populous city outside of asia?