Respuesta :
The unit price of watermelon is
$2.40
--------- = $0.40/lb.
6 lb
The discounted price of the watermelon would be (1.00-0.30)($0.40)
= 0.70($0.40) = $0.28/lb
$2.40
--------- = $0.40/lb.
6 lb
The discounted price of the watermelon would be (1.00-0.30)($0.40)
= 0.70($0.40) = $0.28/lb