jazz104 jazz104
  • 17-12-2017
  • Mathematics
contestada

138 trash bags cost $16.50 what is the cost of one bag?

Respuesta :

basel2000
basel2000 basel2000
  • 17-12-2017
Each bag costs $8.30 each since 138/16.50 is around $8.30
Answer Link
VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 17-12-2017
Hi!

We must use division to solve this question:

138 ÷ 16.50 = 8.36 (Repeating decimal).

The cost of one bag is $8.36.
Answer Link

Otras preguntas

pls help !!!!! Match each inequality with the number line that represents it.
What was the purpose of segregation
1. Potential energy and a roller coaster. A 1000-kg roller coaster car moves from point A to B then C. (a) What is the potential energy at B and C relative to
What is the difference between malleable and ductile​
5. A bottle contains 2 liters of juice. How many milliliters of juice is that?
need help pls I asked before but they were of no help.​
Assignment 1. The mark up price of a pair of shoes which costs $125.00 is 8.35%. a)What is the final price? If the tax is 6 1/2% How much will be paid for that
Please help me! I’ll give 20 points
who was Almert Einstien
What is 53 times 6987 times 34 plus 67964?