karamalqussiri5973 karamalqussiri5973
  • 18-12-2017
  • Mathematics
contestada

Ms.Rosenbaum buys 5 crates of apples at the market .Each crate cost $12.50 .She also buys one crate of pears for $18.75 .What is the total cost of the apples and pears?

Respuesta :

JessicaJones11 JessicaJones11
  • 22-12-2017
Ok so she wants but 5 crates of apples. And each crate cost 12.50 so you would multi 12.50 times 5, which is 62.05. She so wants to buy one crate of pears. One crate of pairs is 18.75. Since she is only buying one you don't need to multiply it but anything. But now you have to figure out the cost of the apples and pears together. So just add 62.05 and 18.75 together which is 80.80
Answer Link

Otras preguntas

someone help me with this question please​
URGENT!!!PLEASE HELP! PLEASE PLEASE!Choose the number below that fits into the following number sets: Natural Number Whole Number IntegerA. -½B. 4.9C. πD. 6
Find the surface area of this cube in cm²? 25 mm​
Please help me ( ̄ ‘i  ̄;)
If there is an outbreak of protests and violence in an area, hospitality and tourism businesses will A expand and diversify with the increased attention on the
11. From 13xy2, subtract 21xy2
1. Community #1 An apartment building is close to downtown businesses. There is also a public school and a large park nearby. What kinds of tenants do you think
A guidance counselor compiles data relating a student's English grade to the number of languages studied. The results are shown in the frequency table below. Th
state a detailed contrast between drama and real life? which would u prefer
I will mark as brainliest:)