mmchacon2681 mmchacon2681
  • 18-12-2017
  • Mathematics
contestada

Sarah spent a total of $7.25 on 8 apples and a packet of grapes. If a packet of grapes cost $2.85, how much did each apple cost?

Respuesta :

BilliamMate BilliamMate
  • 19-12-2017
$0.55 Cents per apple
Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements are true?
What was the turning point in the battle of okinawa for kids?
Allen has a photo that is 6 in by 8 in. What will the dimensions of the photo be if he scales it down by a factor of one-half ?
Which formula can a reader use to infer theme? A. conflict + resolution = theme B. conflict + conflict = theme C. tragic flaw + resolution = theme D. exposition
Hundreds of thousands of white South Africans are concerned only with holding on to white privilege. They believe that they would rather die holding on to it th
create a still-life drawing, focusing on the appearance of basic shapes within the arrangement. Then write a reflection on the process and the product.
Why is effective campaigning important during elections?
Write x^2 • x^5 without exponents
What impact did Thomas Ho0ker’s ideas have on American democracy?
The name of the program for the prevention, early detection and treatment of conditions of children receiving welfare is known as _ it is abbreviated as _