trinity65 trinity65
  • 21-12-2017
  • Mathematics
contestada

How do I get the answer to number 4

How do I get the answer to number 4 class=

Respuesta :

Noellehope Noellehope
  • 21-12-2017
Hello,

You have 7 balloons and in total, they cost 9.1. dollars. To find the unit price per balloon simply divide 9.1. by 7.

You'll get 1.3, OR 1.30. 

To check your answer simply use inverse operations. Multiply 7 by 1.3 or 1.30 (it doesn't matter); you'll end up with the starting value 9.1.

Thus, the unit price per balloon is $1.30.


Faith xoxo
Answer Link

Otras preguntas

which of the following has 12 faces?a.dodecahedronb.octahedronc.Icosahedrond.terrahedronhelp me PLEAS!!!!!! APEX​
Recently, ink has been developed that will conduct electricity. The application for this ink is to print circuitry that can be read electronically. This may hel
Factor each expression. Show your work. 11. r2 + 12r + 27 12. g2 – 9 13. 2p3 + 6p2 + 3p + 9
What is the greatest common factor of 8x and 40y
What is another team for accountability
Please help!!! I need an answer fast!!!
What is wrong with this sentence? Dog don't need to learn tricks so you can play fetch with them or even just spend time with them will make you and the dog hap
the senate hoped to learn from the water gate tapes
Can someone help me with this question??
There are some points on a standing wave that never move. What are these points called? A. Harmonics B. Normal Modes C. Nodes D. Anti-nodes E. Interference