Seudónimo Seudónimo
  • 17-01-2018
  • Mathematics
contestada

A produce stand sells roasted peanuts for $2.60 per pound. What is the cost, C, of p pounds of peanuts?

Respuesta :

muppet7718ovgzqi muppet7718ovgzqi
  • 17-01-2018
P multiplied by 2.60 equals C (the cost). Equation: 2.60p=C
Hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a basketball court is 96 meters and the length is 6 meters longer than twice the width. What are the length and width
8x+14y=4. -6x-7y=-10
What is the significance of the title "Was It a Dream?".
What are the 3 steps to determine theme?
Describe in your own words how you can recognize the difference between exponential growth and exponential decay
Which of these people is the most mentally and emotionally healthy? A.) Anna is the head cheerleader at school and has a group of friends who copy everyth
A large punch bowl holds 3.35 kg of lemonade (which is essentially water) at 20.0° C. A 1.62-kg ice cube at. −10.2°. C is placed in the lemonade. What is the
Harvey plans to use 5 ft of shelving for four shelves whose lengths are to be a series of consecutive even numbers. How many inches long should each shelf be? I
What was the result of the British attempt to capture fort Duquesne?
Which mathematician is not known as a contributor to projective geometry?