taylor2007
taylor2007 taylor2007
  • 17-01-2018
  • Mathematics
contestada

Patriot the goat lives on a farm and she is always hungry and mischievous. Which is a better deal for grain? $.57 per ounce or $7.34per pound?

Respuesta :

kyra106
kyra106 kyra106
  • 17-01-2018
$.57 per ounce is equivalent to $9.12 per pound. You would multiply .57 by 16 because there are 16 ounces in a pound. Therefore $7.34 per pound is a better deal than $.57 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

34% of 149? Solve and explain. Thanks!
Use the ratio table to solve the percent problem.What percent is 12 out of 20? Part Whole 12 20 ? 100 a.6% b.12% c.20% d.
People with same qualities or position that you have A. Folks B. Family C. Peers D. Parents To assume all are the same and to categorize A. Ethnocentris
what 5 + 5 i need to know how to find the eqation to this problem please help !
what term describes a writing surface made from calfskin
what is the growth factor of y=34×4^x, the initial amount of y=15×3^x and the decay factor of y=17×0.2^x
What must the melting point of the mold be compared to the temperature at which class get soft and why
what is the group of compounds that build proteins called
Scientific notation for 6.7639104
Please help! I have no idea how to do this.