nnaemekan06 nnaemekan06
  • 18-01-2018
  • Mathematics
contestada

peppers cost $17.00 for 51 pounds. How much for 1 pound?

Respuesta :

jordanespositop2q6te jordanespositop2q6te
  • 18-01-2018
lets set up a ratio!

17.00USD per 51 pounds and 1 pound per x dollars.

[tex] \frac{17}{51} = \frac{1}{x} [/tex]

next step. cross multiply for the answer :)
Answer Link

Otras preguntas

Weakened rock on steep slopes that suddenly gives away and falls down is an example of what?
A 4.01kg wood block is pressed against a vertical wood wall by a force applied at angle ϕ=33.0° to the horizontal. Knight Problem0552 Image If the block is in
were the goals of las gorras blancas and the farmers alliance the same? explain.
What does mrs.mallard do when she hears that her husband has been killed?
Benjamin franklin could best be described as __________. question 1 options: idle deceitful enterprising comical
Simplify 10 + 4(x + 1) + 5. 4x + 6 4x + 19 4x + 16
High blood pressure is reduced by adding a new salt substitute to a range of foods, this is an example of public health strategies for:
I finished the 1st one and I have 3 more, please solve the way I did on the 1st one!! Thanks and please help asap!!ps zoom in on the photo to see how I want it
Explain the difference between mass and weight. Provide an example to illustrate the distinction.
The relationship between social responsibility and financial performance has been shown to be