amiya2
amiya2 amiya2
  • 18-01-2018
  • Mathematics
contestada

you spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound ?

Respuesta :

danteaguazul danteaguazul
  • 18-01-2018
8 dollars per pound would be the unit rate
Answer Link
nishantwork777 nishantwork777
  • 12-10-2021

Answer:

The unit rate of concrete is $8 per pound.

Step-by-step explanation:

Given information:

Rate of 5 pound concrete is $40

Then :

Rate of one pound concrete (x)

[tex]R=40/5\\R=8[/tex]

Hence the unit rate of concrete is $8 per pound.

For more information visit:

https://brainly.com/question/22984495?referrer=searchResults

Answer Link

Otras preguntas

What is the domain of the function y = x +4? -0 < x <0 -4 O 0 4
given 4x+6/2=9 prove x=3
WILL GIVE BRAINLIEST!!!! TAKES 1 MINUTE!!!! 17 POINTS!!!! Write five attention getters about a research paper that is about brain damage and concussions.
Describe the animals and vegetation that you see in the different climate zones.
Factors caused decolonization
brief paragraph about an adventure you have had. (75-100 words)
Venetian Renaissance painters such as titian strove to achieve balance in their compositions through the use of:​
PLEASE HELP WILL GIVE BRANLIEST!!! Question is above:)
What does Juliet do after worrying aboutwhether the potion will work?​
On January 1, 2015, Alpha Manufacturing purchased a machine for $920,000. The company expects the machine to remain useful for eight years and to have a residua