starkawaiilighp2v89m starkawaiilighp2v89m
  • 20-01-2018
  • Mathematics
contestada

Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 20-01-2018
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link

Otras preguntas

New York became an English colony when...
How can a elephant float while a penny sinks
Square root x = 10 but what does x equal
6.7=5.2x+12.3?? help please
what is the value of 37-5 divided by 2 +4*3
An allele carried on a Y chromosome will affect a. all of the female offspring. b. some of the male and female offspring. c. all of the male offspring. d. none
George found that he blinked 85 times in 15 minutes. At this rate, how many minutes passed during 51 blinks?
If n=4 what is the value of 6n-3?
what is word form for 32,005,008
Insert grouping symbols so that the given expression has a value of 22.  10 – 5 • 8 – 6 + 12