katielouiserae8186 katielouiserae8186
  • 21-01-2018
  • Mathematics
contestada

Find the cost per ounce of a gold alloy made from 30 oz of pure gold that costs $1290 per ounce and 60 oz of an alloy that costs $920 per ounce. (round your answer to the nearest cent.)

Respuesta :

samuellopezrive samuellopezrive
  • 21-01-2018
the answer would be $24.55 per oz of gold alloy so rounded up would be $25
Answer Link
khyatichintha
khyatichintha khyatichintha
  • 21-01-2018
the answer would be $24.55 per oz of gold alloy so rounded up would be $25
Answer Link

Otras preguntas

1. If the Northern United States experiences an unusually warm season, what ocean oscillation processis taking place?O A. Global conveyer beltΟ Β. EI NinoO C. L
answer asap 30 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!What is the lateral surface area of the cone?
Who proposes that a gold statue of Juliet be built in Verona
What is the answer to this
please help! The function, f(x) = x2, is transformed to obtain function g as shown. g(x)=0.2(x+3)^{2}-5 Which statement correctly describes the graph of func
CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS? WILL GIVE BRAINLIEST AND 10 POINTS!
if represented in a stem and leaf plot, what would be the leaf of the number 329?​
give the probability that three rolls of a single die will show a 3 on the first roll, a 6 on the second roll and a 5 or 6 on the third roll
the population of a city grows 7% each year. if it’s current population is 450,000, in how many years will the city’s popular get to 1,000,000?
what is the value of the expression 2 squared + 4 squared divided by 2 squared​