nevaehclunie09 nevaehclunie09
  • 21-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4lb of candy cost 20.25 how much 1lb of cndy cost

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 21-01-2018
Here we find the "unit rate," which is the cost per pound of the candy.

 $20.25       $20.25
----------- = ----------- = $5.40/lb
3 3/4 lb       3.75 lb 


Answer Link

Otras preguntas

King Louis XVIA.He admired the revolution's principles.B.He was suspicious of the leaders of the revolution.C.He felt it was a much better revolution than the A
4a + 3 - 9 = -7 + 2 + a
what is a rational number between 1/8 and 1/4?
write the following ratio in simplest form : 32 min : 36 min A. 8 : 9 B. 8 : 36 C. 32 : 9 D. 128 : 144
write the following ratio in simplest form : 32 min : 36 min A. 8 : 9 B. 8 : 36 C. 32 : 9 D. 128 : 144
if 4 bags of corn can feed a herd of cows for 6 days, how many bags will feed the herd for 9 days ?
who made dutch claims in north america?
who made dutch claims in north america?
4a + 3 - 9 = -7 + 2 + a
What's the answer to 1\2x+3=9