queenxnicole queenxnicole
  • 16-12-2015
  • Mathematics
contestada

a pound of beans cost $4.70. Mrs.pate buys 6.5 pounds of beans.How much does she pay for the beans?

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 16-12-2015
Answer=$30.55

1pound=$4.70

6.5pounds=4.70*6.5=$30.55
Answer Link

Otras preguntas

Give any two uses each for concave and convex mirror.
if g(x)=70−3x, find -g(-x)
The thermal convection they drives plate motion is caused by
what is the value of x?
Identify the food groups as macronutrients or micronutrients.
why did Thomas Jefferson approve of the Louisiana purchase
What’s the topic sentence
Stuart walks 2/3 miles each day. Which is a multiple of 2/3
Can someone please help
Every two hours a scientist spends 1.75 hours observing dolphins and 2.5 hours serving sea lions at this rate how many total hours with the scientist been obser