soccerlani11
soccerlani11 soccerlani11
  • 16-12-2015
  • Mathematics
contestada

A deli sells a sandwich bread for $6.40 per pound . Much do you have to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

adriannamj11
adriannamj11 adriannamj11
  • 16-12-2015
I think it is $2.40 (but I am not too sure) try to get some more people to answer.
Good Luck!!!!!☺☻☺☻☺☻
Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-12-2015
Since a ounce = pound is 16=1 so convert 24 ounces into pounds which is 1.5 pounds so multiply 6.4 by 1.5 and get $9.6 dollars for 24 ounces of the spread.
Answer Link

Otras preguntas

It's not appropriate for the pharmacy technician to do which job? A. Enter patient information into the electronic patient profile. B. Mix medicatio
What is equal to the expression square root of 40/2
what are some limits of the National government especially in the civic unrest?
Please help with 1,2, and 3
who gained control of the channel of water between England and France and the North Sea?
Shari bought 2 1/2 yard of fabricfor $7.99 per yard. She used 3/4 of fabric to make decorative pillows. How much money could Shari have saved by only buying the
one of the problems faced by farmers in the late 1800's was that railroads
2.6 as a mixed number
find the possible values of n in the ineqiality -3n < 81
If an atom had a nucleus one foot in diameter, what would be the diameter of the atom in miles?