keyanamcfarlane keyanamcfarlane
  • 20-02-2018
  • Mathematics
contestada

A dozen long stem red roses cost $57 what is the unit rate of for roses

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 01-03-2018
Let
r--------------------- > unit rate of roses
 we know that
A dozen long stem red roses cost ------------- >$57
therefore
r=(57/12)=4.75

the unit rate of rose (r) is $4.75 per rose


Answer Link

Otras preguntas

César Chávez said that he learned a lot from Gandhi and Martin Luther King, Jr. Which of their strategies did Chávez adopt? A. leading hunger strikes, marches,
what is 6.473 rounded to 2 decimal places
you are asked to draw a triangle with side lengths of 3 inches, 4 inches and 1 inch. how many triangles can you make like this??
What was the capital city of Portugal between the years 1808 and 1821?
While Wyoming is the least populous state, which state is the second least populous, or, the 49th most populous? A.Vermont B.North dakota C.South dakota D.Alask
Caroline is making 8 badges of biscuits each batch uses 5/6 cup of flour how many cups of flour does she need
Write the number 0.00000123 in scientific notation.
what factors were in place at the end of the civil war that helped create a surge in industrial growth?
where does the overwhelming amount of seismic activity occur on the Earth's surface
Who was the roman leader whose ideas influenced Octavian and the future writers of the U.S.A constitution??