krcheschtiffus krcheschtiffus
  • 19-01-2016
  • Mathematics
contestada

If grapes are $1.60 per 1/2 pound, how many pounds can you buy for $64.00?

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 19-01-2016
20 pounds can be bought for $64.00

$1.60 for 1/2 pound

$1.60 ÷ 1/2 = 1.60 * 2/1 = $3.20 per pound

$64/$3.20 = 20 pounds

Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 19-01-2016
$64.00* (1/2 pound/ $1.60)= 20 pounds.
(Note that the unit- $- cancels out so you get the answer)

The final answer is 20 pounds~
Answer Link

Otras preguntas

A set of three DNA or RNA bases ( like AAG or CUC) is called a. a triplet codon b. a doublet c. an anticodon d. an amino acid e. 5' - 3'
The idea of banning bicycles on the Riverwalk in Chicago
Find the least 2-digit whole number N so that the sum 2^9+2^4+N is a perfect square.
pls pls pls pls pls need now​
180 ft/m to ft/s plzzzzzzzzz help
Please help me with this problem! thank you!!
5 out of twenty school students chose the Sooners. Write 5/20 as a decimal
The formula for area of a trapezoid is A =1/2 h(b1 + b2). Express h in terms of A, b1 and b2
A set of three DNA or RNA bases ( like AAG or CUC) is called a. a triplet codon b. a doublet c. an anticodon d. an amino acid e. 5' - 3'
Develop an algorithm and draw a flowchart to determine and input number is palindrome or not.​