Gdisbuddhsonshsu6666 Gdisbuddhsonshsu6666
  • 20-01-2016
  • Mathematics
contestada

Paid $4.59 for 5.4 pounds of pears, what's the unit rate

Respuesta :

thetwicepianist
thetwicepianist thetwicepianist
  • 20-01-2016
0.85/lb

you divide 5.4 by 4.59
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 20-01-2016
$4.59/ 5.4 pounds of pears= $0.85/pound of pears.

The unit rate is $0.85/pound of pears~
Answer Link

Otras preguntas

Which two statements describe the Supreme Court's decision in Swann v. Charlottesville-Mecklenburg Board of Education? It led to busing students to speed up Int
why should I honor mae.c jemison...WOW FACTOR​
When descendants of European immigrants began to move up economically and socially their skin color ______________.
Help me please thanks I’ll give BRAINLIST:)
An infinitely large table is covered by circular disk of equal radii. Find the maximum proportion of the table that is covered.​
A plane can fly 312 miles with the wind in 3 hours, while it takes the same plane 4 hours to fly the same distance against the wind. Find the speed of the plane
A hot-air balloon has a 14-foot diameter that is being deflated at a rate of 0.25 feet per minute. How many minutes, x, will it take before the balloon has shru
Jeanie's infant turns his head toward a hand placed near his cheek. What does this head-turning behavior exemplify
A radioactive substance decays exponentially. A scientist begins with 130 milligrams of a radioactive substance. After 30 hours, 65 mg of the substance remains.
Why is out of the dust written in poetry