Seudónimo Seudónimo
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

franco is buying grapes by the pound for every 5 pounds he pays 12 dollars. how much does 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

Blueburd15
Blueburd15 Blueburd15
  • 21-01-2016
12/5 = 2.40

$2.40 per lb

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is true of the Antarctic treaty system
when atoms interact with one another during chemical reactions, which subtomic particle is directly involved
C= 9.42ft r= Find radius
13. What is the value of 4 cubed?
What is the motto of the sons of liberty.
A celebrity endorsement is an example of a. the use of testimonial. b. a glittering generality. c. bandwagon appeal. d. card stacking.
Which of the following is a major contribution of ancient Athens of western civilization? a. Monarchy b. Monotheism c. Writing D Democracy
As the Colorado Plateau continues to rise, the Colorado River cuts deeper and deeper into it; therefore, much of the Grand Canyon is _____. A. a primary landfor
Our class bought 24 tickets to the train show. Each ticket was $27.00. How much did the tickets cost in all?
How do you construct congruent segments, segments bisectors, angles, and angles bisectors using tools such as a compass and straightedge