2POP4M3
2POP4M3 2POP4M3
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes.What is the cost for 1 pound of tomatoe

Respuesta :

Blueburd15
Blueburd15 Blueburd15
  • 21-01-2016
9.56/4 = 2.39

$2.39 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-01-2016
$2.39 To get answer you must divide 8.56 by 4 pounds to get the cost of 1 pound of tomato.
Answer Link

Otras preguntas

Use the factor theorem to determine 2x^3+3x^2-5x-6 of the polynomials is divisible by(x+1)
D Question 23 According to John Maynard Keynes, when government invests one billion dollars into the economy what should occur? (Standard 4.3) 2 pts O The one b
At a high school basketball game the lions and the eagles are playing. the lions attempted 16 free throws and made 13, attempted 51 two-point shots and made 22
Sound the loudness of a sound l in decibels is defined by l= 10 log.r, where r is the relative intensity of the sound. a chofr director wants to determine how m
On an exam you get two points for every question answered correctly, zero points for each question left blank and lose one-half point for each question answered
Find the unknown angle 60° Xº 30°
PQ has endpoints P(0, 0) and Q(8, 4). Find the coordinates of the midpoint of PQ O O O (4,4) (2,4) (4,2)
6) Ron bought a car 8 years ago for $15,694. If the rate of depreciation is 4.75% per year, what is the value of Ron's car now? Round answer to nearest cent. O
= Evaluate 62 - (9÷x) when x = 3 OA. 9 OB. 12 OC. 27 OD. 33 = 3.
Nakeisha read 2 and 3/5 pages in 6 minutes at what rate, in pages per hour, did she read?