stankeyleg176 stankeyleg176
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

Tabitha bought peppers that cost $0.79 per pound. She paid $3.95 for the peppers. How many pounds of peppers did she buy?

Respuesta :

MermaidMia
MermaidMia MermaidMia
  • 21-01-2016
5 because $3.95 divided by $0.79 equals 5 pounds.
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 21-01-2016
$3.95* (1 pound/ $0.79)= 5 pounds.

Tabitha bought 5 pounds of pepper~
Answer Link

Otras preguntas

A chemical company makes pure silver by reacting silver nitrate with zinc. The company needs to make 800 grams of pure silver for a client. They have 300 grams
With the destruction of the beta cells of Islets of Langerhans of the pancreas, a) There would be a deficiency of insulin b) There would be high glucose levels
Microwaves do not kill organisms directly but kill byo the heat they generate within them.generating free radicals.generating toxins.O creating thymine dimers.​
Complete the equation of the line through (-1,6)(?1,6)left parenthesis, minus, 1, comma, 6, right parenthesis and (7,-2)(7,?2)left parenthesis, 7, comma, minus,
Which of the following statements about annuities are true? Check all that apply. An annuity due earns more interest than an ordinary annuity of equal time. An
What does Marlow mean when he says that "there is a taint of death, a flavor of mortality in lies"? BOOK: Heart Of Darkness by Joseph Conrad
Which of the following ions: K, Cl, or Mg is most similar to the ion trigger for muscles based on its position on the periodic table?
2x^2+y^2=8xy, find the dy/dx.
Find y. Thank you so much if you can answer!!!
Write a topic sentence of online dating.