Seudónimo Seudónimo
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

a box of uncooked spagetti costs $0.1369 per ounce. how much is this rounded to the nearest cent?

Respuesta :

Kytten
Kytten Kytten
  • 21-01-2016
Money is written with two places after the decimal. To round to the nearest scent, round to the hundredths place. In 0.1369 the 3 is in the hundredths place. Use the number directly after it, 6, to round. Because six is five or greater, it rounds the 3 up to 4. The answer is $0.14
Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
What key feature of europeanenaissance culture was?
What is the measure of an angle that is 8 degrees less than 3 times its supplement?
which pair of words has a similar denotation but different connotations? a. establish and vanquish
How do you do this problem?
to find the volume of a few small marbles a student will need which of the following scientific tools?
A quilt piece is designed with four congruent triangles to form a rhombus so that one of the diagonals is equal to the side length of the rhombus. Which measure
Kyle sells bottled water and canned sodas at a sports event. He earns $81 selling the water and $60 selling the soda. If water and soda cost the same, what is
How do operations managers ensure quality and efficiency during the transformation process of inputs into outputs?
Maya _____ were connected by culture,political ties,and trade.