1234585 1234585
  • 18-03-2018
  • Mathematics
contestada

if cheese is $4.40 per kilogram, what should I pay for 200 grammes

Respuesta :

rubennayanga
rubennayanga rubennayanga
  • 18-03-2018

The first step to solve this problem is to convert 200 grams to kilogram since the rate given to you is per kilogram.

1000 grams = 1 kilogram

200 grams = 0.2 kilogram

You have to multiply the equivalent kilogram to the rate per kilogram:

0.2 kilogram x $4.40 = $0.88

Answer Link

Otras preguntas

Europeans nations that aligned with the United States after World War II were capitalistic and democratic were also members of the Warsaw Pact had centralized a
how many years apart are the presidential elections
Which word in the sentence is a common noun? Citizens of Canada may speak French.
Compliment: 1. (noun) an expression of admiration or praise 2. (verb) to praise somebody complement: 1. (noun) something that completes, makes up a whole 2. (v
The plasma membrane of a cell consists of
Which sediments typically make up the C horizon?
How were Akbar and Suleyman alike?
Recommendation and conclusions you can make of xenophobia to the goverment
need of geometry help pls :)
The Fertile Crescent covers Israel, Lebanon, Jordan, Syria, and Iraq. true false