Ashleyburnett81
Ashleyburnett81 Ashleyburnett81
  • 19-03-2018
  • Mathematics
contestada

how much money would you spend if you were 2 by 4 bags of Doritos it cost $3.55 per bag show the equation how you got the answer

how much money would you spend if you were 2 by 4 bags of Doritos it cost 355 per bag show the equation how you got the answer class=

Respuesta :

FrostByte
FrostByte FrostByte
  • 19-03-2018
3.55 x 4
thats the amount per bag times the number of bags you buy. 
use a calculator and you get $14.20

ANSWER-------> $14.20
Answer Link
Zoey04 Zoey04
  • 19-03-2018
Equation :

[tex]y = 3.55x[/tex]

[tex]y = 3.55(4) = 14.20[/tex]

~~

You would spend $14.20
Answer Link

Otras preguntas

Can you use the word AND when adding an adverbs to a sentence?
if you cross multiply 10 over 2.4=15 over x
Can someone give me examples of how being unable to express yourself in today's society is hard? I said you will feel isolated from everybody else and people wi
Which of the following became the most popular colony with the immigrants?
El jugador que usa el pie juega _______________________. a. el básquetbol c. el béisbol b. el fútbol d. el golf
List three problems the confederation government faced in its relations with others countries
A map with a scale of 1:24,000 means that ______. A. One unit on the map is equal to 24,000 units on the ground B. One unit ground is equal to 24,000 units on t
How many 2- tablespoons doses are in 4 bottles of medications containing 16 oz each
How long will it take her to reach the bottom of the hill, assuming she starts from rest and accelerates uniformly, if the elevation change is 325 m ?
Read the following scene from Trifles. COUNTY ATTORNEY (preoccupied). Is there a cat? (Mrs. Hale glances in a quick covert way at Mrs. Peters.) MRS. PETERS.