puromyas
puromyas puromyas
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

Pencils sell for 1.98 per dozen a teacher bought 288 pencils for his math classes. How much did the pencils cost?

Respuesta :

Username2604
Username2604 Username2604
  • 18-04-2018
$47.52 - hope I could help
Answer Link
cenzo1519 cenzo1519
  • 18-04-2018
$37.62. there are 19 dozen in 228, so 19 * 12= 37.62
Answer Link

Otras preguntas

Plzz help me~~!!,this question looks hard but idk​
The 14th Amendment protects what?a. the right to equal protection of lawsb. the right to citizenshipc. the right to due process of lawsd. all of the above​
consider the sequence : 41,29,17,5 Is this sequence A. arithmetic B. geometric C. exponential Part B: It can be defined recursively by the function: A: An=A
how did the united states acquire the Louisiana purchase
How do you make a magnet with wire and electricity ?
Biology help please x
This is for a persuasive or argumentative speech......What are your thoughts on 3 points that should be discussed based on this topic: Should schools include me
Why and how did African reactions to Europeans and to the slave trade vary?
Please help me!!!!!!!
Examples of thermal energy being converted to another form of energy (Mechanical, chemical, electric, light, nuclear)