xitlalychaconovsuph xitlalychaconovsuph
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

a box of cereal costs $3.90 for 15 ounces. A box of rice cereal costs $3.30 for 11 ounces. which box of cereal costs less per ounce?

Respuesta :

nateraiel
nateraiel nateraiel
  • 18-04-2018
15 divided by $3.90 is $3.85. 11 divided by $3.30 is $3.33. so the answer is the rice cereal :)
Answer Link

Otras preguntas

Match these men with their accomplishments.1. Daniel Webster 2. John C. Calhoun 3. DeWitt Clinton 4. Andrew Jackson 5. John Quincy Adams 6. James Monroe 7. John
Citizens participated in the government of Athens by debating issues and making decisions in the assembly. selecting politicians who represented their interests
a swimming pool has 120 kilo litres of water. If the width of the pool is 4m and the depth of the water is 2m, what is the length of the pool
1. How many individual people are represented in the person dataset 2. How many contacts were made with people from family 3?3. what additional information woul
how to solve the question
who can help????? i put the picture
give two reasons why south east trade winds bring little rainfall in zambia​
An investor has an account with stock from two different companies. Last year, her stock in Company A was worth $2300 and her stock in Company B was worth $3080
The two strategies for organizing reports
The pyramid shown has a height of 14 inches and a base area of 60 in2. Find the volume of the pyramid.