zykobijackson zykobijackson
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

You buy 3 gallons of milk at $2.48/gallon, 2 gallons of ice cream at $1.49/gallon, and 4 lbs of strawberries at $0.58/lb. What is your total cost?

Respuesta :

JazzRules031602 JazzRules031602
  • 18-04-2018
Well,
2.48x3=$7.44
1.49x2=$2.98
.58x4=$2.32

Your total would come out to be $12.74

Hope this helps :]
Answer Link
audreytackett
audreytackett audreytackett
  • 18-04-2018
Your answer is $12.74
Answer Link

Otras preguntas

How would you use the word iridocyclitis in a sentence?
how does friction help soccer players
What is the larger mean of these two samples? Sample A: 23, 26, 30, 28, 25 Sample B: 31, 20, 29, 27, 24 A. 11 B. 26.2 C. 26.4 D. 132
write 700/200 as a terminating decimal
7/6 divided by 2 in simplest form
Use a dictionary to A. organize your time. B. find the history, date first used, and meaning of a word. C. find the words you need to express your idea. D. cre
2/3 of 24 bananas = how many bananas
How many 0.75-pound packages can you make with 6 pounds of sunflower seeds?
Read this sentence: "Norman _______ algebra." How would you fill in the blank with the present perfect tense of the verb study? A. had studied B. has studied C
What does "to say they are coach and wrestler doesn’t begin to cover it" mean?