pinkslimer1708
pinkslimer1708 pinkslimer1708
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. What is the cost of oranges, in dollars per orange?

Respuesta :

drakebrodsky
drakebrodsky drakebrodsky
  • 16-10-2020

Answer:

$0.62.

Step-by-step explanation:

Answer Link
HatfieN4995
HatfieN4995 HatfieN4995
  • 16-10-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

You'd find the answer by dividing 5 by 3.10, so it would look like this: 3.1/5

Your answer would be $0.62

Answer Link

Otras preguntas

How is the IMF’s intervention in the South Korean economy affecting its citizens? What parallels exist between Korea’s situation and globalization elsewhere?
Why are instant data, such as the number of rabbits in a field at one time, not usually as reliable as long-term data, such as the average number of rabbits
are all lines of symmetry also diagonals? explain.
What is the solution to the system of equations? 5x-3y=-9 2x-5y=4 (___,___)
In the national grid,what does the step up transformer do?
At a grocery store, a 24-pack of 16.9 ounce water bottles is sold for $4.99. Determine the price per gallon. Round to the nearest penny.
What does 12/5 equal?
is natural gas inexhaustable
State the mathematical relationship between average velocity, displacement, and time interval.
413 divided by 14 How do you it?