rodericdavis07
rodericdavis07 rodericdavis07
  • 19-03-2021
  • Mathematics
contestada

A pizza parlor charges $8 per pizza plus $0.65 per topping. Which equation can be used to find the cost of a pizza that costs $11.25?
Group of answer choices
8x+0.65=11.25
8+0.65x=11.25
8-0.65x=11.25
8x-0.65=11.25

Respuesta :

Miahoney101 Miahoney101
  • 19-03-2021
It would be 3! Have a good DAY
Answer Link

Otras preguntas

what is the unit price for a 16 ounce jar that costs 3.20
Which most likely contributed least to Mexico City's air pollution? A. uranium B. coal C. oil D. natural gas
Which words in the sentence make up the adjective phrase? North Carolina's long string of narrow islands is known as the Outer Banks. A. is known as B. of narro
How do you divide 1 quart into 3 containers ?
How do you divide 1 quart into 3 containers ?
When an organization is described as having a humanitarian purpose, its goal is understood as
A certain number of friends are waiting in line to board a new roller coaster. they can board the ride in 5,040 different ways. How many friends are in line?
What did Karl Marx believe would happen under capitalism
Which line numbers show Grendel's first recognition that he was facing an extraordinary opponent?
Are zebras vertebrates