danielm85 danielm85
  • 16-09-2017
  • Mathematics
contestada

the price of grapes at the grocery store is $1.44 per pound.There are approximately 0.45 kilograms in a pound.To the nearest cent,what is the price of grapes in dollars per kilogram?

Respuesta :

cameronshae cameronshae
  • 16-09-2017
The price of grapes is $3.20
Answer Link

Otras preguntas

how does a plant react to light
Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?
i will give the brainliest thank you
If l and m are parallel, which pairs of angles are congruent? SELECT ALL THAT APPLY1 and 32 and 46 and 73 and 6
How is momentum conserved in a system in which two satellites connect
Simplify this radical. the square root of 84
Which government would give the most amount of rights?
What is the area of a sector with a central angle of 2π7 radians and a diameter of 40.6 mm?Use 3.14 for π and round your answer to the nearest hundredth.Enter y
During world war 2 which group was forced to uproot and move to American relocation centers
Select the correct answer. A girl sitting on a park bench hears a car horn honk. The noise startles her, causing her to jump. When she looks up, she sees her fr